Kolejnym częstym wakacyjnym wyborem polskich podróżników są Mazury. Niezwykle malownicza kraina jezior, przyciąga turystów przepięknymi widokami i przede wszystkim chłodnymi jeziorami. Jednak oprócz spędzania dnia nad wodą, mazurskie miejscowości mają do zaoferowania taże ciekawą historią oraz zabytki.

Ostróda

Ostróda uzyskała prawa miejskie w 1329 roku. Położone jest nad rzeką Drwęcą, połączone jest także poprzez szlak wodny z innym miastem z naszej listy-  Elblągiem. Jest to idealne miejsce dla miłośników jezior, z tych większych znajdziemy w Ostródzie Jezioro Drwęckie, Jezioro Jakuba zwane również Smrody, Jezioro Przy czy jezioro Kajkowskie.

Historia Ostródy łączy w sobie elementy polskie oraz pruskie. W starym zamku krzyżackim mieści się obecnie siedziba Muzeum w Ostródzie. To właśnie pod murami Ostródy polscy żołnierze zamordowali krzyżaków, którzy zdołali uciec z pola bitwy pod Grunwaldem. W lipcu 1410 roku mieszkańcy miasta złożyli śluby wierności dla polskiej korony.

Z zabytków warto przejść się ulicami miasta, gdzie można zobaczyć gotyckie i neogotyckie kościoły. Na rynku po wojnie odbudowany został Stary Ratusz Ostródy, który wciąż potrafi zachwycić niejednego przechodnia. Także inne, codzienne budowle jak dworzec kolejowy, budynki szkół i rogatki bez problemu znajdziemy spacerując po mieście.

Elbląg

Elbląg jest najstarszym miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim, jest także jednym z najstarszych miast zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Prawa miejskie uzyskało 10 kwietnia 1246 roku, obecnie zamieszkuje je prawie 118 tysiąca ludzi.

Miasto również związane było z Zakonem Krzyżackim, a zamek znajdujący się w Elblągu przez wielu uważany był za drugi najwspanialszy zamek zaraz po Malborku. W mieście znajduje się wiele przepięknych kościołów i budowli sakralnych z okresu XIV wieku. Podobnie jak w przypadku Ostródy, zachowane zabudowania miejskie jak szkoły i kamienice warte są uważnego spaceru.